INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Alfons Edward Przybyła     

Alfons Edward Przybyła  

 
 
1907-10-25 - 1976-11-14
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przybyła Alfons Edward pseud.: Edward (1907–1976), ksiądz, kapelan Armii Krajowej, kanclerz kurii we Wrocławiu. Ur. 25 X w Katowicach, był synem Karola, urzędnika, i Pauliny z domu Popanda.

W r. 1919 P. rozpoczął naukę w gimnazjum w Strzelcach Wielkich (obecnie Strzelce Opolskie), kontynuował ją w gimnazjum klasycznym w Katowicach, gdzie w r. 1927 zdał maturę. Potem pracował w administracji skarbowej, równocześnie studiując prawo na UJ w r. akad. 1927/8. W r. 1929 wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i równolegle w l. 1929–34 odbył studia teologiczne na UJ, gdzie uzyskał w r. 1936 magisterium na podstawie pracy pt. Psychoanaliza w etyce i pedagogice (mszp. w Arch. UJ). Wcześniej, 24 VI 1934, otrzymał święcenia kapłańskie w Katowicach. Był kolejno wikarym w Józefowcu koło Katowic (1934–6) i Mysłowicach (tu był jednocześnie katechetą w miejscowym seminarium wychowawczyń przedszkoli). Od r. 1938 współpracował ze Związkiem Polaków w Niemczech i jeździł z odczytami do polskich kongregacji mariańskich w Bytomiu, Raciborzu, Zabrzu, Strzelcach Wielkich. W czerwcu 1939 powołany został do pracy w sądzie biskupim w Katowicach w charakterze notariusza.

P. uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. jako kapelan wojskowy, potem w obawie przed represjami niemieckimi szukał przejściowo schronienia w Krakowie. Dn. 24 X 1939 podjął pracę w diecezji kieleckiej, delegowany tam przez bpa katowickiego Stanisława Adamskiego na prośbę bpa kieleckiego Czesława Kaczmarka o czasowe przysłanie do pomocy w stosunkach z niemieckimi władzami okupacyjnymi «księdza możliwie z wyższym wykształceniem, dość jeszcze młodego i obrotnego, który by doskonale znał język niemiecki i tych, którzy nim mówią». Inkardynowany do tejże diecezji, był najpierw kapelanem i sekretarzem bpa Czesława Kaczmarka, potem od sierpnia 1940 notariuszem w kurii biskupiej i duszpasterzem ss. nazaretanek w Kielcach. Wspólnie ze swym następcą na urzędzie biskupiego kapelana, ks. prałatem Stefanem Szwajnochem, należał do najbliższych doradców ordynariusza diecezji. Ostrzeżony, po aresztowaniach, które objęły m. in. ks. Szwajnocha, uszedł wiosną 1942 z Kielc. Ukrywał się kolejno w Sukowie i Brzezinach koło Kielc, w Miechowie, a od końca 1942 r. u ss. norbertanek w Imbramowicach, gdzie wstąpił do Armii Krajowej (AK). Otrzymał w r. 1943 przydział na kapelana szpitala polowego inspektoratu miechowskiego AK (krypt. Maria).

Po wojnie P. uzyskał 6 VIII 1945 ekskardynację z diec. kieleckiej i w tymże miesiącu wrócił do Katowic. Bp S. Adamski polecił go z kolei nowo mianowanemu administratorowi apostolskiemu Dolnego Śląska ks. Karolowi Milikowi na kanclerza. W początku września 1945 objął P. wspomniany urząd we Wrocławiu. Jako kanclerz administracji apostolskiej Dolnego Śląska, przy braku w niej wikariusza generalnego, był głównym współpracownikiem ks. Milika w organizowaniu nowej, polskiej struktury kościelnej na tym terenie. «Głowa to jasna i utalentowana, organizator świetny, toteż życie kurialne pod jego sterem nabiera rozpędu» (K. Milik). W końcu 1947 r. złożył rezygnację z kanclerstwa i wrócił do diecezji katowickiej, gdzie od lutego 1948 do śmierci był proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie-Batorym. W r. 1955 był dziekanem dekanatu chorzowskiego. Występował jako pełnomocnik i adwokat w sprawach małżeńskich w sądzie biskupim w Katowicach oraz należał do komisji głównej I synodu diecezji katowickiej, zakończonego w r. 1975.

W l. 1945–7 P. redagował „Wiadomości Kościelne. Organ Administracji Apostolskiej Dolnego Śląska”. Był autorem m. in. Katechizmu diecezjalnego (Kat. 1948, Wyd. 2. 1949). Napisał obszerną, bardzo krytyczną i polemiczną recenzję książki ks. Leonarda Świderskiego „Oglądały oczy moje. Część pierwsza” (W. 1963); recenzja była kolportowana w maszynopisie w kręgach kościelnych. Skreślił ze swadą Wspomnienia wrocławskie 1945–1947 („Chrześcijanin w Świecie” 1970 nr 5), ogłosił też artykuł pt. List rozwodowy w prawie Mojżesza („Życie i Myśl” 1976 nr 7/8). Pod wpływem uchwał Vaticanum II opracował projekt zmiany struktury diecezjalnej pt. Problem terytorialnej reorganizacji rzymskokatolickich diecezji w Polsce, oparty przede wszystkim o kryteria demograficzno-terytorialne, a pomijający całkowicie tradycję historyczną; dlatego też projekt ten nie znalazł uznania w kierownictwie episkopatu polskiego (mszp. tej pracy znajduje się w B. Seminarium Duchownego we Wr.). Zmarł 14 X 1976 w Katowicach, pochowany został w Chorzowie-Batorym w grobowcu przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Słown. Pol. Teologów Katol., VI; – Bańka J., Śp. ks. Alfons Przybyła (1907–1976), „Słowo Powsz.” 1976 nr 276 s. 6–7; Domin C., Śp. ks. Alfons Przybyła, „Wiad. Diec.” (Kat.) 1977 nr 6–7 s. 153–4; Paulewicz M., Diecezja kielecka, w: Życie religijne w Polsce pod okupacją hitlerowską 1939–1945, W. 1982; Pietrzak J., Polski biskup w odzyskanym Wrocławiu, „Kierunki” 1976 nr 34 s. 4; Szetelnicki W., Odbudowa kościołów w archidiecezji wrocławskiej w latach 1945–1972, Roma 1975; Udział kapelanów wojskowych w drugiej wojnie światowej, Pod red. J. Humeńskiego, W. 1984; Urban W., Archidiecezja wrocławska w latach 1945–1965, „Nasza Przeszłość” 1965 s. 67; Kominek B., W służbie „Ziem Zachodnich”, Z teki pośmiertnej wybrał i przygotował do druku ks. Jan Krucina, Wr. 1977 s. 42; Milik K., Przedświt „Tysiąclecia” na Ziemiach Odzyskanych, „Przew. Katol.” 1966 nr 15 s. 139; – Arch. UJ: S II 517, WP II 305a, WT II 183–187, 252, 254; Kuria Diec. w Kat.: Akta personalne ks. A. P-y; – Mszp. recenzji A. P-y książki L. Świderskiego w posiadaniu autora życiorysu; – Informacje księży: Damiana Zimonia, Jerzego Doleżala, Joachima Lichego oraz rozmowy i korespondencje z A. Przybyłą.

Jerzy Pietrzak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.